Tepelná čerpadla
V následujícím seriálu o tepelných čerpadlech (TČ) si postupně povíme o historii těchto zdrojů vytápění, jejich vývoji, funkci, druzích tepelných čerpadel a fyzikálně technologickém principu. Dále se pak zaměříme na efektivitu a ekonomický přínos, různá schémata a přístupy výrobců TČ. Popíšeme si i jednotlivé součásti TČ a podělíme se s vámi o velké množství názorných obrázků, schémat a tabulek.
V dnešním díle se blíže seznámíme s tím, jak, resp. na základě jakých principů tepelné čerpadlo funguje. V neposlední řadě si přiblížíme důležité pojmy, se kterými budeme v dalších dílech pracovat a vysvětlíme si je.
Z energetického hlediska fungují tepelná čerpadla na vcelku jednoduchém principu: odebírají teplo tam, kde je ho přebytek a "přečerpávají" ho do míst, kde ho je naopak potřeba. V dnešním díle se blíže seznámíme s tzv. nízkopotenciálními zdroji tepla (NPT) a v návaznosti s tím i s jednotlivými typy tepelných čerpadel, které toto teplo využívají.
V dnešním díle se úzce zaměříme na kompresor, který tvoří nejdůležitější část tepelného čerpadla. Na jeho výkonu závisí ekonomika provozu a je také nejnákladnější součástí tepelného čerpadla. Podívejme se tedy blíže na to, jak jednotlivé druhy kompresorů fungují.
Pro vytápění tepelným čerpadlem je důležité správně nadimenzovat topnou soustavu. Zde se jeví výhodnými nízkoteplotní topné soustavy jako podlahové topení, stěnové vytápění nebo velkoplošné radiátory.
V předchozích dílech jsme si kromě jiného povídali o historii, vývoji, funkci, druzích či principu fungování tepelných čerpadel. Dnes se blíže seznámíme s tzv. ekonomikou provozu tepelných čerpadel. V podstatě se dozvíte, kolik a proč vás to bude, nebo nebude stát, proč tepelné čerpadlo ano nebo ne, a v čem spočívají výhody jeho využívání.
V dnešním příspěvku se dozvíme potřebné informace, které nás povedou k rozhodnutí, zdali budeme o státní dotaci na tepelná čerpadla (dále jen TČ) žádat, co k žádosti budeme předkládat, jaká je praxe u nás i v zahraničí, názor autora a další zajímavosti.
Před dvěma tisíci lety požadoval římský architekt Vitruvius, aby se vzduch v místnostech: "hodinu co hodinu obnovoval a nepůsobil tak člověku škodu". Ve 21.století je u nás toto staré pravidlo často ignorováno, především ve snaze o úsporu energie na vytápění.
O tepelných čerpadlech bylo napsáno již mnoho. Od stohů papíru až po tisíce webových stránek. V našem seriálu o tepelných čerpadlech jste se rovněž seznámili s celou řadou informací, které vám mohou být vodítkem pro případné další rozhodování. Nezbývá, než krátce shrnout to nejpodstatnější z již řečeného.
V poslední době jsou v některých médiích až nekriticky vyzdvihovány výhody tepelných čerpadel (TČ), které dokonce svými dotacemi podporuje Ministerstvo životního prostředí. Hovoří se o tom, že vstupní investice do tepelného čerpadla je sice vyšší než u jiných zdrojů energie, ale že provoz je velice levný, a proto se investice v několika málo letech uživatelům, především domácnostem, navrátí a vyplatí. Zamysleme se ale nad několika fakty…